Icon for kitchen

Köök

Toidu lisaained - kellele need kasulikud on?

Mis on toidu lisaainete tegelik otstarve? Kas mõeldud on toidu kvaliteeti tõsta või seda maitsvamaks muuta? Ei, kahjuks kasutatakse lisaaineid sageli eesmärgiga asendada tõelised koostisosad odavamatega, et suurendada toiduainetööstuse kasumit.

On hea, et kogu töödeldud toiduga on vastavalt Euroopa Liidu direktiividele kaasas koostisosade nimekiri. Teisalt on tekst sageli peenes kirjas ja raskesti mõistetav. Koostise nimekirja põhireeglist võib siiski abi olla: kõige suuremates kogustes kasutatud koostisosad on alati kirjas loendi ülaosas. Lõbusta end tutvudes toote nimetuses lubatud „põhikoostisosa“ tegeliku sisaldusega. Kui palju avokaadot on valmis guacamoles? Kui palju on kukeseenesupis kukeseeni? Või mangot mehus?

VÕLTSITUD TOIT

”Toitu on võtsitud kogu aeg. Kuid vanasti pidid süüdlased kohtu ees seisma. Kalli tooraine asendamist peeti sügavalt amoraalseks ja karistatavaks. ” Tsitaat pärineb Rootsi ajakirjaniku Mats-Eric Nilssoni kirjutatud raamatust Den hemlige kocken (“Salakokk”), kes osutab seejärel: Täna on toiduainete asendamine saanud süsteemi osaks.
Keskmine tarbija sööb igal aastal umbes 6–7 kilo lisaaineid. Ainult 1 protsenti kasutatakse tarbijate kaitsmiseks rääsunud rasvade ja toidumürgituse eest. Vabrikus küpsetatud leib võib sisaldada kuni 16 erinevat kemikaali, et kauem värskena püsida või näida. Kas see rõõmustab tarbijaid või neid, kes leivast raha teenivad?

Mõned näited erinevatest lisaainetest ja nende eesmärkidest:

- Paksendajad suurendavad toidu mahtu ja annavad sellele õige kreemja tekstuuri, isegi kui on vähendatud näiteks tõeliste puuviljade ja looduslike rasvade koguseid.

- Emulgaatorid ja stabilisaatorid tagavad, et raskesti segatavad koostisosad segunevad ja jäävad segamini.

- Pinnatöötlusvahendid jätavad kohe algusest peale loomuliku mulje: näida pealispinnalt vahajas või lihtsalt sile ja pehme pind.

- Värvained muudavad kommid, jogurti ja muu toidu ahvatlevamaks ka siis, kui jogurtis on liiga vähe maasikaid või vanillikastmes pole munakollast ja ehtsat vaniljet.

- Magusained on kunstlikud suhkruasendajad limonaadis, valmistoidus jne. HFCS, kõrge fruktoosisisaldusega maisisiirup, on odavam kui päris suhkur ja seda kasutatakse näiteks karastusjookides. Aspartaami ja sahhariini turustatakse kergete alternatiividena.

- Maitsetugevdajad petavad keele maitsenäsasid uskuma, et toit maitseb enam kui tegelikult. Kõige tavalisem ja vastuolulisem (kuna paljud inimesed jäävad sellest haigeks) on naatriumglutamaat.

- Lõhna- ja maitsetugevdajad simuleerivad ja suurendavad looduslikku või soovitud maitset, kui koostisosasid ei piisavalt või kui need on asendatud vee või muude odavate täiteainetega. Maitsetugevdajaid lisatakse peaaegu kogu töödeldud toidule. Euroopa Liidu direktiivides ei peeta neid lisaaineteks, kuid seetõttu ei ole neil ka E-numbreid (koodid, mis tähistavad toidu lisaaineid) ja on võimatu teada, mida me sööme.

Kas teil tekkis seda teksti lugedes söögiisu? Ilmselt mitte. Hea uudis on see, et toidu soovimatuid lisaaineid on võimalik  üsna lihtsalt vältida. Osta puhast ja töötlemata toorainet. Osta mahedat, kuna mahetetoidu tootmise reeglid on rangemad. Mahepuuviljade ja -köögiviljade söömine tähendab ka seda, et väldite pestitsiidide jääke ja vähendate mürgiste ainete sisaldust keskkonnas.